adam24lc
adam24lc.blog.interia.pl
Księga gości
 
<< Wrzesień 2015
PonWtŚrCzwPiąSobNie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
O mnie
adam24lc
gdzies
Słówko o mnie
Hobby; Fotografia -prowadzę fotobloga na ,którym zamieszczam swoje zdjęcia-http://adam24lc.flog.pl/ . Interesuje mnie fotografia reporterska .Muzyka; śląska
Zobacz mój profil
Statystyki
Liczba osób które odwiedziły mojego bloga:
 
26648
Liczba osób które skomentowały mojego bloga:
 
928
Liczba osób które wpisały sie do Ksiegi Gosci:
 
80
Powrót

PISZE REFERAT

2010-04-18
Jutro znowu do szkoły - pisze na kartce referat z biologii o roślinach nagonasienmnych .Najpierw napisałem na komputerze o to cały referat;

Rośliny nagonasienne
Rośliny nagonasienne to drzewa oraz nieliczne gatunki krzewów. Większość z nich należy do grupy roślin iglastych, nazywanych tak ze względu na kształt liści. Mają one postać długich, sztywnych igieł lub niewielkich łusek. Rośliny te zrzucają liście stopniowo co kilka lat. Dzięki temu przez cały rok mogą przeprowadzać proces fotosyntezy.
W odróżnieniu do mszaków czy paprotników, rośliny nagonasienne mają wiele cech pozwalających im nie tylko żyć, lecz także rozmnażać się w warunkach niskiej wilgotności. Najważniejsza z nich to wytwarzanie nasion, czyli struktur służących roślinie do rozmnażania i rozprzestrzeniania się.
Organami rozmnażania płciowego są kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie to pręciki z dwoma woreczkami pyłkowymi, w których powstaje pyłek. Kwiaty żeńskie mają kształt łusek, na których znajdują się po dwa zalążki. Każdy z nich ma gametofit, w którym powstają dwie rodnie zawierające po jednej komórce jajowej. Zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie tworzą skupienia, zwane kwiatostanami, które przypominają szyszki.
Każde ziarnko pyłku ma dwa pęcherze powietrzne, dzięki którym jest lekkie i może być przenoszone przez wiatr na szyszkę żeńską. Ten rodzaj rozprzestrzeniania się pyłku to wiatropylność. Kiedy ziarenko pyłku dostanie się do zalążka, dochodzi do zapylenia. Wówczas łuski nasienne sklejają się i szyszka się zamyka. Po pewnym czasie ziarno pyłku, w którym znajduje się gametofit męski wytwarza wypustkę, czyli łagiewkę pyłkową. Transportuje ona gametę męską do komórki jajowej znajdującej się w gametoficie żeńskim. Tam następuje zapłodnienie. Połączenie się jąder komórkowych dwóch gamet prowadzi do powstania zygoty. Po serii podziałów przyjmuje ona postać zarodka, który ma zawiązki pierwszych liści i korzenia. Zalążek z zarodkiem przekształca się w nasienie. Z osłonki powstaje łupina nasienna, a niektóre komórki gametofitu żeńskiego stają się tkanką odżywczą. Zarówno zalążki, jak i nasiona są nieosłonięte. Dlatego te rośliny nazywamy nagozalążkowymi lub nagonasiennymi. Ich nasiona są niezwykle odporne na niekorzystne warunki środowiska i rozsiewają się w bardzo różny sposób. Niektóre z nich są roznoszone przez zwierzęta, inne rozsiewa wiatr. Nasienie które upadło na ziemię, kiełkuje, przekształca się w siewkę, czyli młodą roślinę, a potem w dojrzały organizm. Dzięki temu nagonasienne są w stanie przeżyć długotrwałe zimy, kiedy niska temperatura uniemożliwia im pobieranie wody z podłoża.
Nagonasienne pełnią w przyrodzie bardzo ważną funkcję. Są odporne na brak wody i chłód, dlatego mogą przetrwać na terenach, gdzie inne rośliny nie były w stanie żyć. Ich nasionami żywi się wiele zwierząt. Rośliny nagonasienne są też pożyteczne dla człowieka. W Polsce występuje kilka gatunków drzew nagonasiennych. Należą do nich: świerk pospolity, jodła pospolita, modrzew europejski, jałowiec pospolity oraz różne odmiany sosny między innymi znana z gór kosodrzewina.


Marian (gość) 2015-05-16
witam serdecznie

miodzio stronka
Hanna (gość) 2015-05-16
witam

super wpis
Zobacz serwisy INTERIA.PL